fbpx

Reklama

Vernisáž Juraj Thurzo - Uhorský palatín

Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja vo štvrtok 27. októbra 2016 o 13.00 hod. v Sobášnom paláci v Bytči pri príležitosti 400. výročia úmrtia Juraja Turza slávnostne otvorí stálu expozíciu venovanú Uhorskému palatínovi Jurajovi Turzovi.

Expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza, zdôrazňuje jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

kubis 02Narodil sa v Bytči – Veľká Bytča rodičom Františka Kubiša a matky Antónie Barthovej, dňa 19. apríla 1885 v Bytči, zomrel dňa 24. apríla 1951 v Bratislave. Jeho povahové črty hospodára sa prejavovali i počas štúdia, kde vynikal v jednotlivých predmetoch najmä zameraných na tradičné bankovníctvo, orientované na úžeru, išlo vtedy o banky, sporiteľne, pomocnice, vzájomné pokladnice, sporiteľné i úverové družstvá, kde vystupoval za koncentráciu slovenského kapitálu o slovenských bánk.

Dr. Róbert KubišDožil som sa, že vyznamenali účastníkov boja proti fašizmu, (70 výročie), vojnových veteránov, vojakov, partizánov, pomocníkov partizánov ako i ilegálnych pracovníkov, ktorí sa aktívne zúčastnili oslobodenia národa. Pritom som si plne uvedomil, že pomaly, ale isto všetci zabúdame na hrôzy vojny, na oslobodenie Bytče a na naše dejiny. Malo by byť neprijateľné zabúdať na našu históriu a hrdinov.

Ja som ešte vyrastal na knihách, filmoch, rozhlasových hrách, plných národných hrdinov. Je ale neuveriteľné, kde sme to až dospeli, určujú nám čo si máme pamätať a čo programovo zabúdať. Toto všetko mne začalo rezonovať v mysli po stretávke so spisovateľom PhDr. Milanom Várošom v sobotu 16. 5. 2015 v Bytči. V spomienkach sme zaleteli do rokov mladosti a krásy, optimistického ladenia ... prejavujúce sa túžbou, neukojeným smädom po živote. Spomínali na Stanka Biroša, i ako ho Stanko podporil v štúdiu. Na spolužiakov, kamarátov, susedov, učiteľov a nezabudol na pánov Janečka, Salajku atď., ide o súbor spomienok, zážitkov, úvah prežitého krásna v Bytči. Pri našich spomienkach na rodičov, rodinu som si spomenul na Bytčana.


Zachránil Bytču pred povodňamiBytčan Pavel Martinický výrazne zmenil tvár svojho rodného mesta. Bol to totiž práve on, kto naprojektoval Vodné dielo – Vážsky kanál, posunul koryto potoka Petrovička tak, aby mesto obchádzala. Vďaka nemu vznikol aj podchod popod kanál a pripisuje sa mu zbúranie kaplnky, ktorá musela ustúpiť plánovanej výstavbe kanála. 

Spomienka na JUDr. MičuruZačiatkom novembra sa v priestoroch Restaurant Gallery v Bytči uskutočnila slávnostná spomienka na významnú osobnosť našej histórie. Rodinní príslušníci, ale aj významné osobnosti kultúrneho, či náboženského života si s láskou zaspomínali na JUDr. Martina Mičuru. JUDr. Martin Mičura sa narodil v osade Košarisko, ktorá patrila administratívne Dlhému Poľu. Vďaka rodičom, ktorí ho viedli k právnickej profesii sa z neho stal skutočne uznávaný advokát a právnik. Postupom rokov to dotiahol na župana Tekovskej a Nitrianskej župy, vytvoril prvú osnovu Župného zákona, bol prezidentom súdnej tabule v Košiciach a stal sa tiež prvým predsedom Slovenského najvyššieho súdu. 

Prvý taxikár v BytčiV tretej časti série článkov o žandároch a četníkoch v Bytči sme sa dozvedeli, že na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve 15.mája 1939 sa okrem iného poslanci zaoberali žiadosťou Jozefa Matiašoviča, ktorý žiadal o vydanie koncesie na nepravidelnú dopravu osôb osobným autom. Zastupiteľstvo voči žiadosti nemalo námietky a Jozef Matiašovič sa tak stal fakticky prvým taxikárom v Bytči.

P. Cézar František HonzaPozrieme sa trochu do histórie nášho prekrásneho mesta Bytča, mesta, kde sa tiež vo svojej histórií zanedbáva v spomienkach na svojich rodákov, áno rodákov, či osobností vo vzťahu k svojmu rodisku, k svojej vlasti aj vo vzťahu k Slovensku. Vždy a všade vo svete sa uznávali osobnosti, čo niečo urobia, dá sa povedať navyše. Niečo navyše, nie tak umelo vyumelkované osobnosti bez osobných prínosov (tak ako dnes) pre svoje rodisko, spoločnosť, Slovensko, alebo pre ľudstvo. Kde sa môže z ich práce čerpať pre dobu v ktorej žijú, alebo ďalšie generácie spoločnosti, ktoré nastúpia.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.