fbpx

Reklama

Padli bytčaniaNaše myslenie a kráčanie k temnu môže mať rôzne podoby. Tisov režim vyhlásil vojnu krajine ZSSR dva dni (22.6.1941) po začatí operácie Barbarossa. Už 24. júna 1941 motorizovaná Rýchla skupina prekročila slovensko-sovietske hranice. V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu je toto obdobie bežne označované ako Veľká vlastenecká vojna. Našim vojakom síce chýbali samopaly, ťažké guľomety a mínomety, Hitler si mädlil ruky – na jeho ťažení proti "židoboľševizmu" sa predsa okrem Maďarov, Rumunov či Talianov zúčastňujú aj "akísi" Slovania. Ale si to aj odniesli, najviac, obete z mužov vykonávajúcich prezenčnú vojenskú službu a to ročníky 1919, 1920 a 1921.

Smrť bojovníka proti komunizmuOd žandárov a četníkov po Verejnú bezpečnosť v Bytči - pokračovanie. V minulom článku sme priniesli piaty diel seriálu kvartálniku GALZAPRESS v ktorom sme se sa dočítali o príbehu, ktorý sa odohral po februárovom prevrate v roku 1948. Predchádzajúcim článkom, chcel vydavateľ OZ GALZA príbehy o žandároch a četníkoch ukončiť. Po vydaní Galzapressu však priniesol čitateľ fotokópiu novín vydaných v Kanade s názvom Kanadský Slovák ročník 2004, kde je článok s názvom „Príbeh popraveného čatára", rozoberajúci nami opisovanú udalosť. Pre spresnenie príbehu sme sa ho rozhodli vyrozprávať. 

Prepad poštového úradu a nevídaná četnícka brutalitaOd žandárov a četníkov po Verejnú bezpečnosť v Bytči - piaty diel prepisu seriálu vychádzajúceho v kvartálniku GALZAPRESS. Pán A. Milučký sa narodil vo Veľkom Rovnom 26.10. 1930. Rozsudkom Krajského súdu v Žiline zo dňa 31.7. 1953 bol uznaný vinným zo spáchania trestných činov velezrady, pokusu lúpeže, spolčovania, krádeže, vydierania a vraždy a odsúdený na trest smrti. Rozsudok bol potvrdený rozhodnutím Najvyššieho súdu v Prahe dňa 15.10. 1953. Trest bol vykonaný dňa 20. 1. 1954 v Prahe o 5.16 hodine.

Mesto Bytča oslávi prvú písomnú zmienkuMesto Bytča oslávi 780-te výročie prvej písomnej zmienky. Preto mesto v spolupráci so ŽSK pripravilo pre obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta v sobotu 28.6.2014 bohatý kultúrny program. Môžete navštíviť svätú omšu celebrovanú generálnym vikárom Ladislavom Stromčekom, alebo si na námestí pozrieť bohatý kultúrny program. V Dome kultúry budú v rámci osláv ocenené osobnosti mesta Bytča. 

O zandaroch a cetnikochOd žandárov a četníkov po Verejnú bezpečnosť v Bytči - štvrtý diel prepisu seriálu vychádzajúceho v kvartálniku GALZAPRESS. Rozprávanie sme končili rokom 1943. Pred žandármi je obdobie ozbrojeného vystúpenia, koniec vojny, a zložité povojnové obdobie. V úvode nášho príbehu by som opísal služobnú prilbu. Od 1. 5. 1928 bola výnosom ministerstva vnútra do četníckej výzbroje zaradená sluţobná prilba. Rakúske četnícke helmy boli najskôr koţené, čierne lakované a od roku 1902 ich nahradili ľahšie korkové helmy so svetlohnedým látkovým poťahom. Oba tipy mali mosadzné kovanie.

Od žandárov a četníkov po Verejnú bezpečnosť v BytčiOd žandárov a četníkov po Verejnú bezpečnosť v Bytči - tretí diel prepisu seriálu vychádzajúceho v kvartálniku GALZAPRESS. Minulom článku ste sa dočítali o vzniku prvého okresu Bytča v roku 1923, o zločineckých poverách, prípadoch zo žandárskej stanice. Príbeh o žandároch v našom meste skončil v roku 1937 na sklonku prvej Československej republiky, ktorý bol bohatý na udalosti a zároveň aj posledný celý rok v živote československého žandárstva. V úvode predstavíme prostredie v ktorom sa obyvateľstvo a žandári nachádzali a kde pôsobili.

www.bytcan.sk - Bytča - Žijeme spolu v tomto meste Stretávame sa spolu, z videnia sa koľko krát veľmi dobre poznáme, iných menej, niektorých vôbec nie. To isté sa odohráva v našich hlavách. Veď toho poznám po mene, ju tiež, onoho po priezvisku a toho tiež, a vôbec si neuvedomujeme, koľko nás je s rovnakým priezviskom. Dávnejšie, starší Bytčania hovorili, keď sa niekto spomenul, to je Bytčan, ale pozor, vedeli zhodnotiť, to je starý Bytčan. A to všetko jednoducho len podľa priezviska.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.