Reklama

Mesto Bytča oslávi prvú písomnú zmienkuMesto Bytča oslávi 780-te výročie prvej písomnej zmienky. Preto mesto v spolupráci so ŽSK pripravilo pre obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta v sobotu 28.6.2014 bohatý kultúrny program. Môžete navštíviť svätú omšu celebrovanú generálnym vikárom Ladislavom Stromčekom, alebo si na námestí pozrieť bohatý kultúrny program. V Dome kultúry budú v rámci osláv ocenené osobnosti mesta Bytča. 

Prvá písomná zmienka, v ktorej sa hovorí o Bytči (terra Bycha) pochádza z roku 1234. Dokazuje nielen osídlenie Bytčianskej kotliny, ale aj existenciu hradného panstva. V čase vzniku listiny teda existoval aj hrad, ktorý patril nitrianskemu biskupstvu. Archeologický výskum však dokazuje už osídlenie v staršej dobe kammenej, eneolite, mladšej dobe bronzovej, v halštatskej, laténskej a rímskej dobe. Osídlenie kontinuitne pokračovalo i v predveľkomoravskom období. Územie patrilo do Nitrianskeho kniežatstva, resp. k ranofeudálnemu štátu Mojmírovcov. Pamiatky materiálnej kultúry svedčia o historickom osídlení aj v poveľkomoravskej dobe. Je pravdepodobné, že územie patrilo po páde Veľkej Moravy k vratislavskej diecéze a dŕžave Piastovcov. Od druhej polovice 11. stor. sa stalo trvalou súčasťou uhorského kráľovstva a z cirkevnej stránky nitrianskeho biskupstva. Toto zostalo majiteľom Bytče až do polovice 15. stor.

Na tejto skutočnosti nič nemení okolnosť, že po odchode Tatárov udelil Belo IV. nejaký majetok v Bytči bánovi Filipovi /Fyle/. Jedinú vážnu zmenu v držbe Bytče znamenali roky 1300 - 1321, keď sa majetkov nitrianskeho biskupstva a značnej časti Považia zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Ako zemepánske mestečko podliehala majiteľom Bytčianskeho panstva. Zložitejšie boli vlastnícke vzťahy v 15. stor. a v prvej polovici 16. stor. Vo vlastníctve Bytče sa vystriedalo niekoľko feudálnych pánov, podľa toho, kto nadobudol prevahu, alebo kto sa dostal do milosti alebo nemilosti u panovníka. Tak sa Bytče postupne zmocnili Ján Podmanický, Peter Kostka a Rafael Podmanický. Nárok na mesto mali však aj jeho legitímni majitelia Imrefiovci. V r. 1563 získal za 17000 zlatých do tretej generácie hrad Hričov a značne poškodený starý zámok v Bytči spolu s panstvom a mestom František Thurzo. Thurzovci užívali Bytču až do r. 1627. Za ich éry sa Bytča stala centrom kultúry a vzdelania.

Bytča oslávi prvú písomnú zmienku

plagát:

 

Komentárov  

+15 #6 h5r2 2014-06-24 11:00
http://www.info.sk/sprava/39198/skusime-upiect-novy-kolacik-hovori-o-sneme-smeru-kalinak/?fb_action_ids=255315051332836&fb_action_types=og.comments&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

Smeráci chcu vymienať krajských a okresných predsedov...dúfam, že začnú podľa abecedy. Na začiatku je Bytča.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+5 #5 jano 2014-06-24 10:58
Určite by Minarčík nemal zabudnúť na svojho blízkeho priateľa požiarnika. Toho tiež treba odmeniť za dlhoročnú príkladná výchovu detí a mládeže pre dobrovoľný hasičský zbor. Česť takýmto osobnostiam nášho mesta.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+24 #4 krtek 2014-06-18 18:29
Ide o Joža K**** z Mikšovej, ktorý pekne obabral aj M***** pri školke v Mikšovej, mesto od K***** dáva ruky preč, lebo Z***** mestu odviedol svoje, vie o tom aj okresný predseda Smeru a stále nič. K***** je neschopný a podlý stavebný remeselník. Hanba mu.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+32 #3 Kamil 2014-06-18 15:05
lebo navrhuje aj schvaľuje, ako pri každej príležitosti alebo stavebnom konaní iba kráľ M***** ten určí neomylne. My, čo kráľovi pred voľbami chceme iba uškodiť, predsa vieme ktorého... Mohol by som to aj doplniť ešte o také zvučné mená ako P****(s Ičom alebo bez Iča),K***k, dlhoročný osobný tajomník H***** a cely rad ďaľších osobností,ktorí si zaslúžia ocenenie pri tak významnom výročí Bytče.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+1 #2 bhkvlsd 2014-06-18 13:59
Pán Kamil, ktorého K***** ste mysleli ? Je ich tu totiž viac.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+49 #1 Kamil 2014-06-18 08:38
Nevieme urobiť poriadny most na kaplnku, aby spĺňal bezpečnosť pre peších o vozidlách nehovoriac, lebo niet financií, treba šetriť. Míňať ,prepíjať a prejedať na takejto podľa mňa úplne do očí bijúcej a účelovej predvolebnej oslave výročia mesta peniaze nás všetkých to vieme! Keby bolo vyročie 800 rokov,chápem, áno to treba poriadne osláviť. Ale 780? Nepočul som,že by sa v Bytči oslavovalo 760,770? Naposledy 750 rokov,čo je aj dobré,lebo je to aj okrúhle polstoročie.Na budúce možeme oslavovať napríklad aj 785 rokov,veď je z čoho! Očakávam oceňovanie osobností vo veľkom štýle kráľovi M******* vlastnom, s možno aj návrhmi na ocenenia za zásluhy nesúc také mená ako C*****, K******, P*****, T*** prípadne ďalší spolupracujúci. Doplnil by som ešte aj nášho superposlanca v chľastaní Michala , veď aj on zodvihne keď treba. Ach bože,to bude zase hrozne trápna sobota s pretvárkou.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár

Vážení čitatelia, prispievatelia. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.