Reklama

Mesto Bytča oslávi prvú písomnú zmienkuMesto Bytča oslávi 780-te výročie prvej písomnej zmienky. Preto mesto v spolupráci so ŽSK pripravilo pre obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta v sobotu 28.6.2014 bohatý kultúrny program. Môžete navštíviť svätú omšu celebrovanú generálnym vikárom Ladislavom Stromčekom, alebo si na námestí pozrieť bohatý kultúrny program. V Dome kultúry budú v rámci osláv ocenené osobnosti mesta Bytča. 

Prvá písomná zmienka, v ktorej sa hovorí o Bytči (terra Bycha) pochádza z roku 1234. Dokazuje nielen osídlenie Bytčianskej kotliny, ale aj existenciu hradného panstva. V čase vzniku listiny teda existoval aj hrad, ktorý patril nitrianskemu biskupstvu. Archeologický výskum však dokazuje už osídlenie v staršej dobe kammenej, eneolite, mladšej dobe bronzovej, v halštatskej, laténskej a rímskej dobe. Osídlenie kontinuitne pokračovalo i v predveľkomoravskom období. Územie patrilo do Nitrianskeho kniežatstva, resp. k ranofeudálnemu štátu Mojmírovcov. Pamiatky materiálnej kultúry svedčia o historickom osídlení aj v poveľkomoravskej dobe. Je pravdepodobné, že územie patrilo po páde Veľkej Moravy k vratislavskej diecéze a dŕžave Piastovcov. Od druhej polovice 11. stor. sa stalo trvalou súčasťou uhorského kráľovstva a z cirkevnej stránky nitrianskeho biskupstva. Toto zostalo majiteľom Bytče až do polovice 15. stor.

Na tejto skutočnosti nič nemení okolnosť, že po odchode Tatárov udelil Belo IV. nejaký majetok v Bytči bánovi Filipovi /Fyle/. Jedinú vážnu zmenu v držbe Bytče znamenali roky 1300 - 1321, keď sa majetkov nitrianskeho biskupstva a značnej časti Považia zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Ako zemepánske mestečko podliehala majiteľom Bytčianskeho panstva. Zložitejšie boli vlastnícke vzťahy v 15. stor. a v prvej polovici 16. stor. Vo vlastníctve Bytče sa vystriedalo niekoľko feudálnych pánov, podľa toho, kto nadobudol prevahu, alebo kto sa dostal do milosti alebo nemilosti u panovníka. Tak sa Bytče postupne zmocnili Ján Podmanický, Peter Kostka a Rafael Podmanický. Nárok na mesto mali však aj jeho legitímni majitelia Imrefiovci. V r. 1563 získal za 17000 zlatých do tretej generácie hrad Hričov a značne poškodený starý zámok v Bytči spolu s panstvom a mestom František Thurzo. Thurzovci užívali Bytču až do r. 1627. Za ich éry sa Bytča stala centrom kultúry a vzdelania.

Bytča oslávi prvú písomnú zmienku

plagát:

 

Komentárov  

+15 #6 h5r2 2014-06-24 11:00
http://www.info.sk/sprava/39198/skusime-upiect-novy-kolacik-hovori-o-sneme-smeru-kalinak/?fb_action_ids=255315051332836&fb_action_types=og.comments&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

Smeráci chcu vymienať krajských a okresných predsedov...dúfam, že začnú podľa abecedy. Na začiatku je Bytča.
Nahlásiť administrátorovi
+5 #5 jano 2014-06-24 10:58
Určite by Minarčík nemal zabudnúť na svojho blízkeho priateľa požiarnika. Toho tiež treba odmeniť za dlhoročnú príkladná výchovu detí a mládeže pre dobrovoľný hasičský zbor. Česť takýmto osobnostiam nášho mesta.
Nahlásiť administrátorovi
+24 #4 krtek 2014-06-18 18:29
Ide o Joža K**** z Mikšovej, ktorý pekne obabral aj M***** pri školke v Mikšovej, mesto od K***** dáva ruky preč, lebo Z***** mestu odviedol svoje, vie o tom aj okresný predseda Smeru a stále nič. K***** je neschopný a podlý stavebný remeselník. Hanba mu.
Nahlásiť administrátorovi
+32 #3 Kamil 2014-06-18 15:05
lebo navrhuje aj schvaľuje, ako pri každej príležitosti alebo stavebnom konaní iba kráľ M***** ten určí neomylne. My, čo kráľovi pred voľbami chceme iba uškodiť, predsa vieme ktorého... Mohol by som to aj doplniť ešte o také zvučné mená ako P****(s Ičom alebo bez Iča),K***k, dlhoročný osobný tajomník H***** a cely rad ďaľších osobností,ktorí si zaslúžia ocenenie pri tak významnom výročí Bytče.
Nahlásiť administrátorovi
+1 #2 bhkvlsd 2014-06-18 13:59
Pán Kamil, ktorého K***** ste mysleli ? Je ich tu totiž viac.
Nahlásiť administrátorovi
+49 #1 Kamil 2014-06-18 08:38
Nevieme urobiť poriadny most na kaplnku, aby spĺňal bezpečnosť pre peších o vozidlách nehovoriac, lebo niet financií, treba šetriť. Míňať ,prepíjať a prejedať na takejto podľa mňa úplne do očí bijúcej a účelovej predvolebnej oslave výročia mesta peniaze nás všetkých to vieme! Keby bolo vyročie 800 rokov,chápem, áno to treba poriadne osláviť. Ale 780? Nepočul som,že by sa v Bytči oslavovalo 760,770? Naposledy 750 rokov,čo je aj dobré,lebo je to aj okrúhle polstoročie.Na budúce možeme oslavovať napríklad aj 785 rokov,veď je z čoho! Očakávam oceňovanie osobností vo veľkom štýle kráľovi M******* vlastnom, s možno aj návrhmi na ocenenia za zásluhy nesúc také mená ako C*****, K******, P*****, T*** prípadne ďalší spolupracujúci. Doplnil by som ešte aj nášho superposlanca v chľastaní Michala , veď aj on zodvihne keď treba. Ach bože,to bude zase hrozne trápna sobota s pretvárkou.
Nahlásiť administrátorovi

You have no rights to post comments

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.