fbpx

Reklama

Hrajte sudokuSudoku je zaujímavá hra, ktorá je náročná na logické myšlenie řiešiteľa. Názov vznikol z japonského "dži wa dokušin ni kagiru," ale jej pôvod nieje japonský. Hra bola známa v osemdesiatych rokoch 20. storočia pod názvom "Number Place" ("Umiestni čísla") v americkom magazínu o hlavolamoch.

Japonci si ju rýchlo obľúbili a až v roku 2005 začali ocenovať jej krásu a zdánlivú jednoduchosť Európania. Dnes je sudoku jedna z najznámejších a najfrekventovanejších príloh rôznych deníkov a magazínov.

Vyhodnotenie súťažeS miernym oneskorením zverejňujeme výhercu súťaže o chlebovú ošatku. Na otázku „Kedy a s čím si najradšej doprajete krajec chleba?" sme obdržali od vás odpovede, ktoré nájdete v článku.

Kam po zimeAj keď iba začína poriadna zima a čo chvíľu bude sneh lákať na športy ako lyžovanie alebo sánkovanie, nie je zlé sa trochu pozrieť do budúcnosti a pomaly mať predstavu aj o jarných či letných aktivitách. Samotné mesto Bytča spolu s okolím ponúka obyvateľom množstvo možností, medzi ktorými sú hádam najlákavejšími cykloturistika a lezenie. Nachádzajúc sa v údolí a blízkosti Súľovských skál, nie je treba vysvetľovať prečo práve tieto športy.

História horolezectva v SúľoveUrčite prvý výstup v Súľove bol uskutočnený na dominantný vrchol Brada. Prvé zaznamenané výstupy uskutočnili nemeckí vojaci v rokoch 1940 až 1945 zase na spomínanú Bradu špárami (dnes cesta pre Janu 8-, Imaginárna 7) vtedy klasifikované stupňom 5+ A1.

Flóra Súľovkých skál Výstava s týmto názvom približuje bohatstvo rastlinstva tohto zaujímavého chráneného územia.  Súľovské skaly patria k pohoriam, ktoré svojou geomorfologickou a geologickou štruktúrou umožnili rozvoj pestrej a bohatej vegetácie.  Geologicky je územie tvorené prevažne treťohornými zlepencami uhličitanovej povahy (okruhliaky dolomitov a vápencov sú stmelené vápnitým tmelom). Súvrstvie zlepencov pri obci Súľov dosahuje značných mocností – viac ako 500 m – a typ zlepenca bol podľa tohto územia nazvaný ako súľovský zlepenec.

Kam na výlet: Hričovský hradTento článok voľne nadväzuje na môj príspevok na stránkach www.bytcan.sk, Kam na výlet: Súľovský hrad. Takisto ako v tom prípade, tak aj pri Hričovskom hrade  pôjde v prvom rade o predstavenie zaujímavého historického a turistického miesta v blízkom okolí nášho mesta. Nikomu netreba pripomínať, že Bytča predstavuje určitú križovatku.

www.bytcan.sk - Súľovský hrad Existuje niekoľko lokalít, ktoré sa v okolí nášho mesta oplatí navštíviť. Bytča v tomto prípade predstavuje len akúsi križovatku. Ak sa pozrieme na ktorúkoľvek svetovú stranu nájdeme niečo zaujímavé, kde sa dá dostať peši, bicyklom prípadne autom. Či už sú to Javorniky, alebo Súľov so svojimi prechodmi do okolitých oblasti ako Lietava, Rajec, Hričov, Maninská Tiesňava a podobne. V blízkom okolí sa nachádza aj niekoľko nevšedných skalných zrúcanín slovenských hradov. Lietavský, Hričovský, Súľovský a Považský hrad.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.