Reklama

Kam po zimeAj keď iba začína poriadna zima a čo chvíľu bude sneh lákať na športy ako lyžovanie alebo sánkovanie, nie je zlé sa trochu pozrieť do budúcnosti a pomaly mať predstavu aj o jarných či letných aktivitách. Samotné mesto Bytča spolu s okolím ponúka obyvateľom množstvo možností, medzi ktorými sú hádam najlákavejšími cykloturistika a lezenie. Nachádzajúc sa v údolí a blízkosti Súľovských skál, nie je treba vysvetľovať prečo práve tieto športy.

Okolie posiate cykloturistickými trasami

Okolie Bytče je nesmierne bohaté na početné turistické i cyklistické chodníčky a svoje si nájdu športovci rôznych schopností. Zatiaľčo širší prehľad ciest je k dispozícii napríklad na tejto stránke, tento článok predstaví dve cyklotrasy vhodné pre horské bicykle.

kam po zime

Prvou z nich je okruh začínajúci v obci Mikšová nachádzajúci sa južne od Bytče. Trasa má dĺžku 42 kilometrov a počas svojej dĺžky prekonáva prevýšenie až 580 metrov. Ďalšou zastávkou cyklotrasy sú obce Štiavnik, Medvedie, Krížové, Petrovice a až po týchto usadlostiach nasleduje Bytča. Z nej to je to počiatočného bodu už len kúsok (prejde sa ešte cez Malú Bytču). Výhodou tejto trasy je jej sklon - až do polovice sa síce ide iba do kopca, no v tej druhej je profil práve klesavý a cyklisti si tak pri zostupe môžu oddýchnuť a vychutnať výhľad z Javorníkov.

Druhou možnosťou je o niečo náročnejší profil začínajúci v Rajeckých Tepliciach a stáčajúci sa pri Súľove smerom späť. Zdanlivo kratšia, 30 kilometrová, trasa obsahuje stúpavo-klesavý profil a môže poriadne otestovať Vašu kondičku. Cesta za odmenu ponúka úchvatný výhľad na Súľovské skaly a Roháčske sedlo a križuje ju aj náučný chodník, na ktorom sa je možné ešte aj niečomu priučiť.

Výhodou tohto športu je pomerne blízka vzdialenosť Bytče od Žiliny, z ktorej pochádza Peter Sagan. Vplyv cyklistiky rovnako ako aj Petrove výborné aktuálne výsledky (dostupné aj na webe bet365) môžu poslúžiť ako dobrá motivácia.

Súľov - zlepencový raj

Na rozdiel od neďalekého Manínu, Súľov ponúka nádherné zlepencové útvary často tvoriace majestátne veže. Typ lezenia je prevažne technický a lezci môžu počítať s množstvom malých chytov. Obtiažnostne sú lezecké cesty rozptýlenej po celej škále, a preto si na svoje môžu prísť i menej zdatní športovci. Na druhej strane, lezecká oblasť je aj domovom rôznych vzácnych vtákov. Niektoré oblasti tak podliehajú sezónnym zákazom a pred samotným výletom je dobré sa dopredu informovať o ich dostupnosti. Medzi najnavštevovanejšie sektory patria oblasti Pod Hradom, Javor, Brada a Čierny Potok.

Kam po zime

Už aby tu bola jar! Spomínané možnosti sú iba stručným prehľadom a pre viac informácii treba popátrať po internete alebo rôznych sprievodcoch. Užitočným zdrojom informácii sú aj priložené odkazy.

 

You have no rights to post comments

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.