fbpx

Reklama

zastupitelstvoMinulotýždňové zastupiteľstvo mesta Bytča malo, napriek dlhému programu, pomerne rýchly priebeh. Ten narušilo na konci niekoľko závažných skutočností, ktorých sa dotknem neskôr. Najskôr by som sa chcel venovať uzneseniam, ktoré prešli takmer bez pripomienok, a majú zásadný charakter na smerovanie Mesta Bytča. Dlhodobo hovorím o tom, že mesto by malo začať riešiť problémy koncepčne, s víziou na dlhú dobu. V tomto smere sa nám podarilo schváliť materiál, ktorý vyšiel z komisie Strategických činností a európskych záležitostí, ktorej predsedám.

Na základe neho v gescii našej komisie začneme prípravu Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta a tiež zmenu Územného plánu mesta Bytča. Do prípravy týchto dvoch strategických dokumentov budeme chcieť zapojiť čo najširšiu verejnosť. Keď sa nám to podarí, verím že do konca roka naštartujeme rozvoj mesta Bytča systematicky a plánovane a skončí sa obdobie chaotického prešľapovania na mieste.

Veľmi sa teším, že sme konečne prijali uznesenie, ktoré uľahčí život najmä našim spoluobčanom na invalidnom vozíku, ale verím že aj mamičkám s kočíkmi a všetkým seniorom. Upravíme totiž chodníky, a najmä nájazdy na ne tak, aby boli bezbariérové a navyše každá ďalšia výstavba, či rekonštrukcia chodníkov, či budov v meste, bude musieť byť robená podľa prísnych pravidiel, aby pre týchto ľudí nevznikali zbytočné bariéry.

Čo sa týka otvorenej zmluvy s Tezarom o prenájme tepelného hospodárstva, zostavili sme pracovnú skupinu, ktorá by mala v spoločnosti urobiť kontrolu a prísť s konkrétnymi výsledkami, ktoré, verím, budú viesť k zníženiu ceny tepla pre domácnosti.

Som nesmierne hrdý aj na to, že Mesto Bytča udelí v sobotu 23.5.2015, na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v sobášnom paláci v Bytči, čestné občianstvo generálovi Ivanovi Schwarzovi, Pavlovi Královi a Ondrejovi Šamajovi, pri príležitosti 70. Výročia skončenia 2. svetovej vojny a oslobodenia Mesta Bytča. Všetci traja páni si to zaslúžia.

Som rád, že mestské zastupiteľstvo prijalo všetky tieto moje návrhy, vrátane umiestnenia retardérov pri vstupe do ZŠ Mieru, čím sa zabezpečí bezpečnosť prechodu detí do školy a zo školy, a ďakujem kolegom, ktorí sa s nimi stotožnili a prijali ich.

Svojim kolegom chcem poďakovať aj za to, že po rokoch podozrivého a pochybného porušovania stavebného zákona jasne ukázali, že s pochybnými a netransparentnými praktikami je v tomto meste koniec. Na stole sme totiž mali žiadosť na schválenie vecného bremena pre vodovodné a kanalizačné potrubie, ktoré bolo položené k stavbe realizovanej na súkromnom pozemku, v rozpore s územným plánom Mesta Bytča, a na ktorú bolo vydané stavebné rozhodnutie v rozpore s územným plánom. Rovnako sme mali hlasovaním v zastupiteľstve zakryť takého konanie aj pri dodatočnom povolení na umiestnenie elektrorozvádzača.

Bohužiaľ, pomerne jasná situácia vyvolala ostrú debatu. Niekoho vinou totiž môže konkrétny stavebník utrpieť finančnú škodu. Keď som bol zvolený za poslanca, verejne som deklaroval, že urobím všetko pre to, aby sa v meste dodržiavali zákony, dokonca som zložiť takýto poslanecký sľub. Nikdy by som preto nemohol zdvihnúť ruku a odhlasovať uznesenie, ktoré chce zakryť nezákonné konanie. Ak by som tak urobil, nemám čo v zastupiteľstve mesta Bytča robiť! Je mi naozaj ľúto, že rodina tohto stavebníka, môže utrpieť finančnú ujmu.

Rozhodne to však nebude preto, že poslanci odmietli legalizovať konanie, ktoré bolo v rozpore so zákonom. Situáciu je potrebné vyriešiť zákonnými možnosťami, napríklad legálnou úpravou územného plánu, a prípadnú škodu je treba vymáhať od toho, kto ju spôsobil. Na záver ešte raz zopakujem, nikdy nezdvihnem ruku za to, aby som svojim hlasovaním dodatočne odobril konanie v rozpore so zákonom. Pretože toto nie je jediný takýto prípad v našom meste, ktorý sa stal v priebehu uplynulých niekoľko málo rokov. Na druhej strane sa však pokúsim urobiť všetko pre to, aby sme situáciu vyriešili zákonnými možnosťami.

Michal Filek

Komentárov  

-4 #12 občan 2.ktg 2015-04-08 15:15
Janík, prepáč, nechcel som napísať okresný pisálek, síce Pulitzer sa v hrobe obracia, keď ho spájam s týmto .... ale snaha sa mu neupiera, nech si píše, čo chce, vieme s kým máme do činenia.
Nahlásiť administrátorovi
-5 #11 janík 2015-04-08 09:19
[ToTo si "poondil " že Pulitzer. Je síce pričinlivý, zanietený ale je NEKVALIFIKOVANÝ ! Akú že to má školu ? Že robí rozhovory napr s Radičovou to mu nedáva rozum. Ešte niečo "Pulitzer" by mal dávať pozor koho zastešuje v tej jeho neformálnej skupine, lebo inak mu oni zlomia väz. . Ten neúprimný preslov Bytčianskeho lišiaka prečo sa stal poslancom....A tie jeho výlevy o svojej čestnosti... To nebola hanba -to bol škandál.
Nahlásiť administrátorovi
+9 #10 Milan Ovseník 2015-04-08 05:26
voda je i smrť. Nedovoľme zamiesť pod koberec všetky doterajšie rozhodnutia, ktoré môžu znamenať možné zhoršenie stavu. V ohrození povodní, na ktoré som upozorňoval od roku 2012, kedy prišiel na pretras zaujímavý projekt "Biely hotel"prinášajúce okrem pracovných miest aj protipovodňovú hrádzu, v možnosti znečistenía spodných vôd na Bytčiansku navážaním kontaminovanej zeminy zo železníc do bagrovísk, zvýšenou koncentráciou odpadových vôd z celého Bytčianska....
Ak chceme zlepšiť stav, musí prestať apatia občanov, ktorí sa zobúdzajú len keď im "tŕň pichne do vlastnej päty". Musí to byť samozrejmosť, občianske povedomie, ochota počúvať a vravieť svoj názor... k veciam spoločným, teraz je ten čas a priestor, využime to
Nahlásiť administrátorovi
+15 #9 Martin Ceso 2015-04-06 15:09
Dobry den.Ja len tolko,ze bez prace toto mesto zakape.Vlastne uz je zakapane!!!Chcipol tu pes.Ludia nemaju na zaplatenie uctov a este im do toho naklada TEZAR, kolko sa len da!!!! Pristavba TRW-cka neriesi absolutne nic!!!! Netreba spominat lúzera z T******j,on aj tak nic nevyriesi a myslim ze ani riesit nechce,hlavne ze on je spokojny!!!!! Treba volit do pozicie primatora takeho, ktory je nezavisly a vtedy je sanca na zmenu.Ale mili poslanci,my vsetci sa spoliehame na vas,ze i napriek neschopnosti sucasnesho p*****a privediete do tohto mesta investorov a nam ,,chudakom" bude o cosi lepsie.
Nahlásiť administrátorovi
+4 #8 občan 2.ktg 2015-04-06 08:22
Maťko, v minulom volebnom období a koniec koncov aj v súčasnom sa robia v Bytči malé stavby, z ktorých "tečie" do kešene kráľovi.Veľké investície nedokáže sem dotiahnuť nikto, lebo SMERovanie investícií je bez vstupu T*****j stratené, okrem toho by kráľovi tieklo len do topánok a nie do kešene. Veľké investície chcú schopného manažéra, ktorý to dokáže riadiť a riešiť, čo žiaľ v súčasnosti kráľ so svojimi schopnosťami a garnitúrou okolo seba nepredstavuje. Náznak pokroku som spozoroval v novom zastupiteľstve, ale ani oni nepresiahnu tieň vlastných záujmov a okresných schopností. Mesto Bytča potrebuje inú novú krv, nemusia byť mladí, ale takí, ktorí boli aj inde ako v Kotešovej a alebo v Hrabovém. A pokiaľ si súdruh z T*****j nezodvihne zadok a nepôjde za svojim straníckym bosom do BA a nedohodne investíciu do nášho mesta, ani náš Pulitzer svojim jedovatým perom nič nedosiahne.
Nahlásiť administrátorovi
+10 #7 maťko 2015-04-05 18:24
Naozaj nechcem škodiť a znechucovať. Začalo sa dobre a ak sa podaria internetové prenosy z MZ myslím, že by to pohlo ľudí aktívne sa zapájať, minimálne podporou, nápadmi a niektorí aj svojimi skúsenosťami pri obstarávaní prostriedkov pre rozvoj nášho mesta, možno aj na zásadné investície, keď už tí, ktorí reprezentujú stranu Smer SD nedokázali a nedokážu nič zásadnejšie vybojovať okrem pár drobných na výrub stromov a pár metrov chodníka. Aj na tom je vidieť ako strane Smer SD záleží na voličoch v Bytči. V minulom volebnom období neschopné vedenie spôsobilo, že nám boli krátené aj prostriedky, ktoré sme mali už schválené, zvyšovali sa dane a nič zásadné sa nevybudovalo v meste, len drobná údržba. Naopak, povoľovali sa stavby bez ladu a skladu, najhoršie rozhodnutie padlo pri povolení rozšírenia kapacity ČOV, čo bude mať fatálne následky a dopady na ŽP.Okolité obce si tak vyriešili čistenie odpadových vôd na území nášho mesta, čo je NEODPUSTITEĽNÉ !!!
Nahlásiť administrátorovi
+6 #6 Michal Filek 2015-04-05 08:56
V mnohom s Vami súhlasím a som rád, že diskutujete a zaujímate sa o to, čo sa deje. Súhlasím s tým, že to je jediný spôsob, ako veci meniť. Bohužiaľ, Bytčania sú v tomto pomerne apatickí, čo ja ale považujem skôr za chybu politikov, ako občanov. Prenosy zo zastupiteľstva nie sú zlí nápad. Aspoň na internet. Budeme sa tým určite zaoberať. Ja osobne som kandidoval s tým, že urobím všetko preto, aby sa v Bytči nekradlo, aby zákony platili pre každého a všetci občania a podnikatelia mali rovnaké šance. Za tým si stojím a presne takto budem vždy konať. Okrem toho, čo hovoríte, však tomuto mestu ešte chýba aj systematický a koncepčný rozvoj. Robilo sa tu veľmi chaoticky, veci sa riešia ad hoc, ako to príde. Preto je potrebné vypracovať podrobný PHSR a ÚP, za veľkého prispenia občanov, pretože sú robené pre nich. Práve občania musia povedať, akým smerom si želajú,a by sa ich mesto vyvíjalo. Keď budú tieto dva dokumenty hotové (určite príprava potrvá niekoško mesiacov), bude možné, ako píšete, získať pre Bytču aj finančné prostriedky na rozvoj. Takýto je náš zámer a na tom tvrdo pracujeme. A bol by som veľmi rád, keby sa viac ľudí zaujímalo o správu vecí verejných, ako to robíte Vy. Píšte, volajte, navrhujte, žiadajte.... Len tak sa pohneme dopredu.
Nahlásiť administrátorovi
+31 #5 Jaroslav Justra 2015-04-03 17:52
Čo keby sme vážení dali niaky čas našim novým poslancom.Veď ešte len nastúpili do výkonu služby a vy ich hneď začnete odsudzovať a predpovedať,že nič sa im nepodari.Skôr mi to príde tak,že vy osobne ani nechcete, aby niečo zmenili a je to vaše zbožné prianie.
Dajte im čas a potom hovorte po 2 rokoch,že neurobili nič.Je tu tak strašne veľa káuz,že bude trvať 10 rokov,kým sa všetko vráti do normálu.
Ja osobne zastupujem majiteľov pozemkov na Malobytčianskej ulici v kauze ,,hrádza na rieke Váh",čo je vlastne čierna stavba,ktorá priamo ohrozuje Bytču a jej obyvateľov a nikto s tým nechce nič robiť.Stavebný úrad v Bytči a okresný úrad v Bytči si to prehadzuje medzi sebou a nikto sa toho nechce dotknúť a začať riešiť.Dal som to na prešetrenie prokuratúre a stále sa prešetruje.A pri tom každý deň sa naváža nový a nový materiál,zasypávajú sa bývalé jamy bordelom a terén sa zdvíha.Nie je to ľahké,keď úrady a ich zamestnanci odmietajú riešiť problémy a sú v tom priamo zapletené.
A podpíš sa aspoň,nech viem s kým sa bavím.
Nahlásiť administrátorovi
+16 #4 maťko 2015-04-03 15:01
Pán Filek, najskôr je potrebné aby sa začali internetové prenosy z MZ, ako to tu niekto niekto raz navrhoval, aby občania videli ako pracujú poslanci. Či sa len mláti prázdna slama alebo aj za silnými výrokmi budú nasledovať skutky. Občania by tak boli informovaní z prvej ruky, pretože nie je čas, aby sme chodili na MZ a nakoniec iné mestá, ktoré nemajú čo skrývať pred občanmi, tak takéto prenosy cez internet alebo cez káblovku realizujú. Toto je základ, aby občan bol zatiahnutý nestranne do diania v MZ. Základ úspechu je nedovoliť rozkrádať mestský majetok a prostriedky mesta, nezvyšovať dane získať finančné prostriedky pre rozvoj mesta a zabrániť korupcii a klientelizmu, ktorý sa akosi dlhodobo zahniezdil v našej samospráve a spájaný je s niektorými menami.
Nahlásiť administrátorovi
0 #3 Michal Filek 2015-04-03 13:50
A nebojte, pokora mi rozhodne nechýba. Snažím sa však o tom, čo robíme informovať. Lebo si myslím, že je to dôležité, aby ľudia, ktorí si ma zvolili, vedeli, ako ich zastupujem. Tvrdíte, že z toho, čo hovorím, nič nebude. Ja tvrdím, že bude. Ale keby aj nebolo, urobím všetko pre to, aby som tomuto mestu a jeho občanom poslúžil najlepšie, ako viem. Možno by bolo lepšie, keby ste sa, namiesto kritiky, pokúsili o to isté aj Vy. Ponúkam Vám spoluprácu. Zapojte sa a pomôže. Pekný deň.
Nahlásiť administrátorovi
0 #2 Michal Filek 2015-04-03 13:39
Maťko, ja sa do pŕs nebúcham, ale snažím sa makať. Čo Vám vadí? Chceli ste hmatateľné výsledky? Začali sme makať na novom PHSR, ÚP, rokovaní s Tezarom, budú retardéry pred ZŠ, traja uznávaní ľudia budú čestnými občanmi mesta. A hlavne zabraňujeme, aby sa tu pokračovalo v porušovaní zákona. O čom to prosím Vás hovoríte?
Nahlásiť administrátorovi
-10 #1 maťko 2015-04-03 13:25
Silné slová, búšenie do pŕs ako to robí orangután, keď sa mu podarí oplodniť samicu. LENŽE, zatiaľ len plány, teórie, uznesenia, túžby, priania a sľuby a žiadne hmatateľné výsledky. Bojím sa, že je to všetko len búrka v šerbli. Uvidíme, čo sa naplní zo sľubov v TEZARE. Ja tvrdím, že nič. A tak to bude všetko pán Filek. Treba veľmi vážiť, čo píšete a odkazujete občanom.
Nahlásiť administrátorovi

You have no rights to post comments

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.