Z dôvodu zmeny Zákona o odpadoch zaviedlo Mesto Bytča od 1. 1. 2021 zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností, tzv. BRKO.

Doteraz platilo, že triediť BRKO obce nemuseli, ak doložili, že prostriedky na nakladanie s ním nemožno pokryť ani pri určení miestneho poplatku vo výške 50 percent zo zákonom stanovenej hornej hranice sadzby. Táto výnimka o neúnosnosti zo zákona však vypadla.

Mesto Bytča preto rozmiestnilo ešte pred koncom roka hnedé kontajnery označené nálepkou, do ktorých sa ukladá kuchynský odpad. Na nálepke je vyznačené, čo je do nich možné ukladať.

Preplnené kontajnery nasvedčujú tomu, že obyvatelia o triedenie kuchynského odpadu majú záujem. Čo je však na škodu, vytriedený odpad hádžu do kontajnera v nevhodných igelitových obaloch.

Na triedenie je potrebné používať biologicky rozložiteľné, teda kompostovateľné vrecká. Prípadne použiť papierové vrecká. Najlepšie je doma si zriadiť malú nádobu, ktorú potom stačí vysypať do kontajnera.

DO ZBERNÝCH NÁDOB NA KUCHYNSKÝ ODPAD PATRIA

DO ZBERNÝCH NÁDOB NA KUCHYNSKÝ ODPAD NEPATRIA

Vo fotogalérií môžete vidieť zlé použitie igelitového obalu pri triedení.

Prečítané: 472
Autor príspevku
Branislav Šušolík
Branislav Šušolík
Zakladateľ a administrátor webového portálu www.bytcan.sk. Mám rád naše mesto, jeho históriu, jeho obyvateľov a jeho potenciál. Založením stránok www.bytcan.sk som chcel prispieť k propagácií nášho mesta, poukázať na jeho krásu, ale aj problémy.

0 komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Najviac čítané

REKLAMA

Nové na www.bytca.sk

REKLAMA